moncika-kreativ.blog

moncika-kreativ.blog

štvrtok 15. septembra 2016

Dovolenka v Čechách 2. časť

Hrad Loket

Vítam vás na prehliadke tejto starej stavby.Kráľovský hrad Loket tvorí dominantu regiónu už viac než 850 rokov.  Hrad stojí na okrúhlom skalnom žuľovom útese.  Z jednej strany ho obkolesuje mesto a z druhej ho obteká rieka Ohře. Malebné mestečko Loket s hradom sa nachádza deväť kilometrov na juhozápad od Karlových Varov. Vypína sa nad ľavým brehom Ohře a pôvodné podhradie se stalo mestom už v 13. stororočí. S týmto miestom je zviazaný osud mnohých známych osobností. Medzi ne patria príslušníci kráľovských rodín – Eliška Přemyslovna, Jan Lucemburský a Karel IV.


Vstupenka je kúpená, môžeme ísť

Na prvom poschodí Markrabského domu je stála expozícia porcelánu. Sú tu ukážky karlovarského porcelánu, ale aj z iných tovární, ktoré už v súčasnosti neexistujú. Ozaj bolo na čo pozerať, toto je len zlomok krásy, ktorá sa tam ukrýva.
  Nádherný strop v obradnej sieni

 Hneď po porceláne ma uchvátila hradná lekáreň...


 V hrade sa nachádza aj povestná mučiareň a väzenica. 
 
 Koniec prehliadky a keďže je čas obeda, tak máme po ruke hradnú reštauráciu s klasickou českou kuchyňou...
  privítal más takýtp čudesný pánko...


...uhádnete, čo sme si dali? No jasné že vepřo, knedlo, zelo.  Zapili českým pivom a ešte na prechádzku po meste a obzerať pozostatky hradného opevnenia. Je všadeprítomné, celé mesto je ním obkolesené. Niektoré novšie budovy sú postavené priamo na ne.
Cestou sme ešte natrafili na Čiernu vežu. Všade na nás pozerali podobizne Karla IV., pretože tu slávili 700. výročie jeho narodenia.


To bola ale dlhá prehliadka, že? Ďakujem vám za návštevu a teším sa s Vami na ďalší výlet pri tretej časti.
♥♥♥
mončika

2 komentáre: